Yazı Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 14:31
 
SALGIN SÜRECİNDE ERGOTERAPİYİ ANLAMAK
Süleyman Sert Ergoterapist
 
 

Ergoterapinin ne olduğunu anlamak ve insanlara anlatmak gerçekten zor oluyordu. Belki de bu pandemi süreci sayesinde herkes bu bilim dalını gerçekten anlayabilecektir. Ergoterapinin ortaya çıkışı 1. Dünya Savaşından sonrası yaralanan askerlerin sivil hayata adaptasyonu için yapılan uğraş faaliyetlerine dayanmaktadır. Zaman içerisinde Ergoterapi Bilimi kendine ait model ve yöntemlerle birlikte dezavantajlı kişi ve grupları değerlendirip uygun müdahaleler yapmıştır.

 

Ülkemizde on bir yıldır var olan Ergoterapi; doğuştan ya da sonradan oluşan fiziksel, ruhsal, kronik ve ortopedik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Ergoterapinin amacı bu hastalıklara sahip kişilerin anlamlı ve amaçlı aktiviteler ile günlük yaşam aktivitelerine katılımını sağlayıp bağımsızlıklarını kazanmasına yardımcı olmaktır. Bunu yaparken kişilerin aktivite performansını arttırarak çevreye uyumunu artırırken çevreyi de kişiye göre şekillendirir.

 

Salgın sürecinde herkesin yaşadığı bu mevcut durum okupasyonlarımızı, rollerimizi ve sosyal kimliğimizi ortadan kaldırmıştır.

 

Okupasyonlarımız sağlık ve iyi olma hali için gerekli olduğu gibi hayatımıza anlam yüklememizi sağlar. Yaptığımız her şey okupasyonlarımızı oluşturur. Sabah uyandığımızda dişlerimizi fırçalamak, acıktığımızda yemek yemek, istediğimiz zaman alışveriş yapmak, işe gitmek, bir arkadaşımızla kahve içmek, spor salonuna gitmek gibi aktivitelerin tamamı bizim için okupasyon niteliğindedir.

 

Şimdi rollerimizi düşünelim. Anne, baba, kardeş veya arkadaş olarak. Hepsi bu zamanda değişti. Biz Ergoterapistlerin işi, insanların okupasyonlarını tamamlamalarına, kendilik duygusu kazanmalarına, bunun hastalık / engel ve yaşamdaki rollerinin etkisine bakmalarına yardımcı olmaktır.

 

Herkesin bu zamanda deneyimlediği şey okupasyonel yoksunluktur. Bu konuda ne yapıyoruz? Anlamlı okupasyonlara odaklanmak. Peki şu an başarabiliyor muyuz? Cevap veriyorum hayır.

 

Başarabildiğimiz günleri görmek dileğiyle…

 

Ergoterapist Süleyman Sert

 
Etiketler: SALGIN, SÜRECİNDE, ERGOTERAPİYİ, ANLAMAK,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı