Yazı Detayı
12 Mayıs 2021 - Çarşamba 08:47
 
Pandemi Sürecinde Psikolojik Sağlığımızı Koruyabilmek İçin Neler Yapabiliriz?
PSİKOLOJİK DANIŞMAN OKAN TİRİNG
 
 

Biliyorsunuz ki 17 günlük tam kapanma süreci başladı, uzun süreler evimizde, güzel evimizde geçireceğiz.

Hepimiz için ev çok önemlidir. Hasta oluruz, hastalığı evimizde geçirmek isteriz... Gurbete gideriz, evimize dönmek isteriz...

Kısacası evimiz bizim rahat ettiğimiz, mutlu olduğumuz yerlerdendir. 

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci ise insanların evde geçirdikleri zamanlarını arttırırken, dışarı çıkabilme oranlarını azaltmış oldu. Bu süreç uzadıkça insanların evde sıkılmaya başladıklarını, dışarı çıkıp rahatlamak istediklerini görmeye başladık. İşin de eve taşınması sonucunda artık orası sadece bir ev değil, aynı zamanda iş yeri de oldu...

 

Peki bu süreç devam etmekte iken psikolojik sağlığımızı koruyabilmek için neler yapabiliriz?

 

Bu yazımda size bu konuda kısa kısa bilgiler sunarak yardımcı olmaya çalışacağım.

 

 - Her şeyden önce sağlığımızı önemseyerek başlamalıyız. Düzenli ve dengeli beslenmeli, ev içerisindeki spor yapmalı, kötü alışkanlıklarımızı bırakmaya çalışmalıyız. Evden dışarı çıktığımızda ise pandemi kurallarına uymaya özen göstermeliyiz.

 

- Kendimize zaman ayırmak diğer önemli adımımız olacaktır. Yalnız kalıp kafa dinleyebilir, kendi hayatımızı düşünebiliriz. Güzel bir müzik ile kendimizi ödüllendirebilir, sevdiğimiz yemeği yaparak keyifli bir zaman geçirebiliriz.

 

- Birçok danışanın eskilerden beri söylediği cümle "aileme zaman ayıramıyorum"du. İşte aradığınız o zaman dilimi ayağınıza geldi. Bunu onlarla keyifli vakit geçirmek ve güzel aktiviteler yapmak için kullanabilirsiniz. Onlarla zaman geçirmenin ne kadar güzel olduğunu tekrardan fark edeceksiniz.

 

- Hepimizin yapmak istediği ama zaman bulamadığı için yapamadığı birçok aktivitesi vardır. Onlardan evde yapabileceklerimiz yapmak için çok önemli bir süreç aslında bu zaman dilimi. Bunların yanına yeni hobiler edinmek de bizim için güzel olacaktır.

 

- Bu süreçte tabii ki hepimizin maddi kaygıları da olacak. Zor bir dönemden geçiyoruz ve bir süre işimizin başında olamayabiliriz. Bu kaygıların normal olduğunu, bütün dünyanın bu kaygılar içerisinde olduğunu fark ederek, olumsuza odaklanmak yerine ailenize ve kendinize vakit ayırabilmenin olumlu yanlarını görmeye çalışın. Belki de bir daha bu şans bir daha gelmeyecek.

 

- Yaşadığınız duyguları ailenizle, çevrenizle paylaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmek, duyguların dışa vurulması rahatlamanızı sağlayacaktır.

 

- İş ve okul saatleri gibi teknoloji ile iç içe olduğunuz saatler dışında oldukça teknolojik aletleri az kullanmaya çalışın. Teknolojik aletlerle fazla vakit geçirmek baş ağrılarına ve eklem ağrılarına sebebiyet verecek; sizi çevrenizden uzaklaştıracaktır. Beraber kitap okuma etkinliği yapmak ve oyun oynamak gibi yeni aktiviteler deneyin.

 

- Teknolojik aletleri illaki kullanacağım diyorsanız pandemiden dolayı görüşemediğiniz insanlarla görüntülü sohbetler için kullanmanızı öneririm.

 

- Sürekli haber izleyerek, sürekli virüsün olumsuz etkilerine odaklanarak kendinizi olumsuz duygu ve düşünceler içerisine atmamaya özen gösterin.

 

- Eğer kendinizi çok kötü hissediyorsanız psikolojik destek almayı da ihmal etmeyin. Psikolojik desteğin online olarak da size ulaşabildiğini ve araştırma sonuçlarına bakıldığında online terapide de yüz yüze gibi efektif sonuçlar alındığını unutmayınız.

 

Sağlıcakla kalın.

 

                                                                                               Okan TİRİNG

                                                                                           Psikolojik Danışman

 
Etiketler: Pandemi, Sürecinde, Psikolojik, Sağlığımızı, Koruyabilmek, İçin, Neler, Yapabiliriz?,
Yorumlar
Haber Yazılımı