Yazı Detayı
05 Ocak 2021 - Salı 16:46
 
ESNEKLİK CANDIR..
Arzu ARSLAN / YAŞAM KOÇU
 
 

ESNEKLİK CANDIR..

 

 

 

İyisi ile kötüsü ile 1 yılı daha geride bıraktık. Yeni yıldan ortak bir dileğimiz var bu sene. Para dan, aşktan, güzellikten ve bir çok farklı şeyden önce tüm dünya sağlık dileyecek.

 

Ortak tek bir dilek.

 

Bu olursa zaten diğerleri gelecek 2020 den öğrendiğimiz en büyük ders . Nefes alırsan para ya dokunur , nefes alırsan , aşık olunur, nefes alırsan kırlarda koşulur, nefes alırsan denizde olunur ve nefes alırsan hayaller gerçek olur. Nefesimizi bize geri ver 2021. Hepimizin dileği budur. Sağlıklı yıllar tüm dünyaya..

 

Bu ay ki konumuz spontane gelişen ama bir o kadar da önemli bir konu.Değerli bir koç arkadaşımla randevu zamanı belirlerken, esneklik candır demesi ile konu kendiliğinden ortaya çıktı!

 

ESNEKLİK..

 

Benim hayatımda olmazsa olmazım olan felsefe haline getirdiğim bir eylem. Bir kelimeden çok daha fazlası. O bir eylem davranış biçimi, yaşam tarzı bana göre. Nedir esnek olmak? Hayata katkısı nedir? Sözcük anlamı elastikiyet, kastedilen şey ise her duruma adapte olmak. Doğuştan hepimizde vardır bebekleri düşünürsek karşılaştıkları her yeni deneyimi cesaret ile denemekten asla çekinmezler.

 

Büyüdükçe ortaya çıkan koşullar ve doğuştan gelen birtakım özelliklerimiz sayesinde bazı insanların bu yeteneği sergilemesi çok kolay iken, bazılarımız için de en çok zorlandığımız konulardan biri haline gelir. Düşünsenize mevsimler değişir, çiçekler ağaçlar değişir, toprak değişir, hava değişir, içinde yaşadığımız dünya bile değişir. İnsanı mutlu etmeye götüren davranışlardan biridir. Hem bireysel, hem de toplumda ilişkilerde işimizi çok kolaylaştıran bir davranış biçimidir.

 

Bu herşeyi daha kaliteli bir hale getirir. Hayatımız boyunca, yaşadığımız olaylara ve tüm evrelerimize farklı açıdan bakmak demektir. Kişiyi canlı tutar, yaşam enerjisini arttırır. Yaşadığımız şu zorlu zamanlarda, değişen ve gelişen hayatta hatta dünyada, bocalamadan yürüyebilmek için esnek düşünce ve eylemlere çok ihtiyaç var. Bunu yapmak bir başarı sanatıdır. Çözüm odaklı bir duruş sağlar. Esnek bir duruş sergilemek, her koşulda pozitif, ılımlı, her daim "olabilirlik" kavramına sahip olmaktır.

 

Fırtınalara karşı, dimdik durmaktır. Bir hedefe ulaşma ve sürdürmede en gerekli malzeme esnek olmaktır. Yeni düşüncelere açık olmak, kendini geliştirmek konusunda ne kadar esnek olursak o kadar fazla kapılar açılır. Unutmayın! Açılan her kapı birbirini besler! Bu eylem daha güçlü ve daha dayanıklı olmamızı sağlar. Yüksek binalar bile esnek ve dayanıklı olarak yapılmıştır. Uzun ve esnek tıpkı bambu ağacı gibi dışı güçlü, içi ise yumuşaktır. Rüzgarda sallanılır ama direnmez eğilir, esner, eğilen bir şey kolay kırılmaz. Bu ona hayat verir. Güçlü durur asla yıkılmaz. İnsanların mutsuz olma nedenlerinden biridir esnek olmamak katı, kuralcı ya da değişime direnç göstermek.

 

Esnek düşünemeyen bu insanlar, sert yapıları yüzünden aşırı kırılırlar. İstenmeyen bir durumla karşılaştıklarında ise gerilip, çatlar, kırılır, üzülür ve stres yaparlar. Bu da hayata olan direncimizi azaltır. Oysa ki farkına varsak insanın vücudunun büyük bir bölümü sudan oluşur. Su esnektir her zorlukta bir çıkış yolu bulur. Su akar yolunu bulur lafı boşuna söylenmemiştir. Su en katı olanı bile yumuşatır. Bedenin kendisine verdiği mesajı iyi anlamak, en ufak sorunda sıkışıp kalmadan bir çıkış yolu bulmaya gayret etmesini iyi anlamak gerekir. Hayatımızı katı kurallara bağlı kalmadan, amaca giden yolda, kendimize acı çektirmeden yaşayalım!

 

Esnek ol, su gibi ak, hayatı ve kendini kaçırma!

 

ESNEKLİK VE SEVGİ İLE KALIN..

 

deyip bir Japon atasözü ile konuyu bitireyim.

 

 

ESNEYEN BİR BAMBU, DİRENEN BİR MEŞEDEN DAHA GÜÇLÜDÜR!

 
Etiketler: ESNEKLİK, CANDIR..,
Yorumlar
Haber Yazılımı