Yazı Detayı
19 Aralık 2020 - Cumartesi 04:42
 
Bir toplumsal anomi durumu; yılgınlık
Yasemin Aktimur Sosyolog Aile Danışmanı
 
 

Bir toplumsal anomi durumu; yılgınlık

 

 

 

Anomi kelime anlamıyla bireyin topluma yabancılaşması hatta toplumla çatışmasıdır aynı zamanda düzenin bozulmasıyla oluşan düzensizlik, dayanışmanın çözülme hali anlamına da gelen anomi sapma durumuna işaret eder. Durkheim, Merton gibi düşünürlerin birbirini pekiştirerek ortaya koyduğu bu kavram toplumların kültürel özelliklerine, ahlaki kurallarına, değer ve normlarına hatta zamana göre değişim gösterir. Örneğin kendi tarihinde suçlanmış bir düşünür bugünün algısıyla kahraman olarak nitelenir. O toplumda neyin suç olduğu yaşam tarzının değişmesiyle, bilginin dönüşmesiyle yeni boyutlar alabilir.

 

 

 

 

Yani ben toplumdan doğan bir birey olarak kendimi düşündüğümde, kurallara uyumlu bir hayat biçimi benimsemişken bir kriz durumunda kullanabileceğim soyut veya somut araçlar yetersizse, kuralı hayatıma nasıl endeksleyeceğime yönelik çatışmalar yaşarsam veya yapamazsam bir anomi durumu oluşabilir çünkü ihtiyacımı karşılayacak bir imkân bulamamış olabilirim ve toplumsal algıya göre de sapkın veya değil olabilirim.

 

 

 

Sapma hali suç bağlamında düşünülebileceği gibi işlevselliğine göre olumlu veya olumsuz sapmalar olarak da görülür. Olumlu sapma hali, var olan düzenin dönüşümüne yönelik bir hareket olarak düşünülebilir. Somut düzlemde yenilenme, düzelme, değişme gibi biçimler alabilir. Bu tarz hareketlenmeler toplumlarda hep olur, düzelmeye yönelik faydalı bir katalizör görevi görebilir.

 

 

 

 

Bugün bulunduğumuz noktada global bir kriz var. Dar çerçevede ülke olarak ekonomik problemler, pandemi, yaşam tarzında süreçle gelen mecburi değişimler bir anomali yaratmışa benziyor. Toplumun hafızası var ve bunun da yarattığı bir bilinç var haliyle yoruluyor, bıkıyor. Tabi ki yılgınlık içeriği itibariyle suç teşkil etmiyor ama vardığı noktada bu toplumun değer yargılarına göre yadırgama söz konusu. Herhangi bir zaman diliminde kişi hakkı olarak bunu yaşayabilir, kendi seçimidir ama toplum bunu yaşadığında bağlam değişir bugün yılmak zinciri halkalarından koparmaya benzer ama bu yaşanıyor böyle bir gerçeklik var. Bu durumda yapılacak ne var? Olumlu bir sapma haline dönüştürme…

 

 

Nasıl daha iyi bir hale dönüştürebiliriz?

 
Etiketler: Bir, toplumsal, anomi, durumu;, yılgınlık, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı