Haber Detayı
20 Eylül 2020 - Pazar 18:07
 
YA KANAL YA İSTANBUL
Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası önünde Kanal İstanbul Koordinasyon'unca toplanan ekip Kanal İstanbul Projesi'ni protesto etti.
- Haberi
YA KANAL YA İSTANBUL

BAŞKA AJANS İLE TANIŞMANIN VAKTİ GELDİ

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası önünde Kanal İstanbul Koordinasyon'unca toplanan ekip Kanal İstanbul Projesi'ni protesto etti.

 

 

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu basın açıklaması için bir araya geldikleri Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası önünde aynı zamanda resim sergisini de yapmak istedi.

 

" Kanal Ölümdür " yazılı resme tepki vererek kalabalığa müdahalede bulunan kolluk kuvvetleri ve toplanan grup arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Yaşanan kısa süreli arbade sonrası "Kanal Ölümdür" resmin sergilenmesine izin verildi.

 

 

Grup sık sık " Kanalı Değil Yaşamı Savun " , "Ya Kanal Ya İstanbul" sloganları attı. Basın bülteninin okunması sonrası toplanan kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

 

 

BASIN AÇIKLAMASI :

 

Ya Kanal Ya İstanbul: Katliamı Birlikte Durduralım! İstanbullular olarak yıkım, talan ve rant projesi Kanal İstanbul’a karşı bir kez daha yaşamı savunmak için 20 Eylül Pazar günü Kanal’ın lojistik bölgesi ilan edilen, güzelim kıyılara, tarım alanlarına sahip İstanbul’un son köyleri Yeniköy'den Karaburun'a yürümek üzere İstanbul’un dört bölgesinde toplandık.

 

Pandemiyi kendi toplantıları mitingleri için yok sayan iktidar, tüm önlemlerini aldığımız yürüyüşümüzü kolluk kuvvetleri eliyle yasadışı biçimde engellemiştir. Günlerdir kolluk üzerinden arkadaşlarımız taciz edilmiştir. Bugün de yürüyüş için toplandığımız alanlarda 2 arkadaşımız gözaltına alınmıştır. Arkadaşlarımız şu an serbest aramızdalar.

 

İktidarın kolluk kuvvetleri, il jandarma komutanı ve emrindekiler günlerdir ziyaret edeceğimiz köylerde halkı tehdit ediyor. Yasal demokratik haklarımızı kullanmamıza engel oluyorlar. İstanbul halkının ezici çoğunluğu sonucu hem doğanın hem yaşayan insanların ölümü demek olan projeyi istemiyor, iktidarın pek sevdiği kamuoyu yoklamaları bunu net gösteriyor. Ama kar ve para hırsı gözünü bürümüş olanların umurunda değil. Halk bas bas bağırıyor, işsiziz, geleceğimizi yitirdik, sağlığımızdan olduk diye. Sağır sultan mutfağından altın kaplamalı mutfak musluklarını, tahtlarını sergiliyor. Kapısında insanlar kendilerini yakıyor. Pandeminin en çok etkileneni sağlık emekçileri en çok kaybettiğimiz grupken iktidar yalan haberlerini servis etmeye devam ediyor.

 

Bütün dünya virüsle ilgili türkiye’nin yanlış bilgi verdiğini biliyor. Her ilden imdat çığlıkları geliyor, iktidar yandaşlarını daha da zengin etmenin peşinde. Deprem geliyor, uzmanlar İstanbul alt üst olacak diyor iktidar bizim paralarımızı bir avuç zengine harcamaya kararlı. Yandaş şirketler para kazansın diye istanbulun kalan nesi varsa yok edecek. Orman kalmadı, tarım alanları birer birer yok edildi, dünyaca ünlü Küçükçekmece lagünü yok olacak. İstanbulun su sorunu bilindiği halde son gölleri havzaları kanala kurban edilecek. Bugün yeniköye, karaburuna, durusuya gitmemize engel olsanız da bilin ki bu kanalı size yaptırmayacağız. Giresunda yaşananların istanbul’da da tekrar etmesine izin vermeyeceğiz.

 

Haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz, yasal haklarımızı gasp etmenize izin vermeyeceğiz. Kanal İstanbul projesi, kentli hakkını yok sayan, toplumun, gelecek kuşakların ve tüm canlıların yaşam hakkını gasp eden bir projedir. Kilometrelerce genişlikte bir alanın tüm hassas ekolojik alanları, ormanları, tarım alanları, meraları, su havzaları üzerinde baskı oluşturan bu plan, bölgede yaşayan her bir canlının yaşamalanını yok eden, yaşamsal kaynaklarını elinden alan ve böylelikle yaşam hakkını gasp eden bir niteliğe haizdir. Rant Kanalı’nı yapmak isteyenler; Yeniköy, Durusu, Karaburun gibi bölgede yer alan tüm köylerde verimli tarım arazilerini, önemli su kaynaklarını, meralarını, Kuzey Ormanlarını, eşine az rastlanır kumullara sahip kıyılarını yok etmek istiyorlar! Bu bölgeyi imara açıp rant yaratmaktan başka hiçbir derdi olmayanların yerinden edecekleri, yok edecekleri köylerde yaşayanlar, leylekler, böcekler, karacalar, lahanalar buranın asıl sahibidir! Deprem tehdidini her an hisseden, sevdiklerinin hayatından kaygı duyan İstanbullular olarak soruyoruz: Hepimizin hayatı tehlikedeyken 110 milyar lira neden yıkılacağı kesin 50 bin belki de daha fazla konutun yenilenmesine değil de bir avuç zenginden başka hiç kimseye fayda sağlamayacak bir rant projesine gidiyor? İstanbul’u yok etme projesi olan Kanal İstanbul’a karşı, İstanbul’un son köylerini, tarım alanlarını, Kuzey Ormanları’ndan kalan ne varsa yok etmeye karar veren rantçılara karşı kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz. Kanal İstanbul Projesine karşıyız. Bu proje akla, bilime, hukuka, halkın iradesine karşıdır.

 

Sadece insanlara değil, bütün canlılara zarar verecek bir projedir. Adeta İstanbul’a, hava, su orman, deniz eko sistemlerine yani canlı yaşama karşı açılmış topyekûn bir savaştır. Pandemi bahane, rant şahane! Biz İstanbullular olarak, bir avuç zengin daha zengin olsun diye, vatandaşın evine el koyulmasına, susuz kalmaya, Marmara Denizi’nin ölü deniz haline gelmesine, hafriyat kamyonlarının zehir saçmasına, oksijen kaynağımız Kuzey Ormanlarının tamamen yok olmasına ve binlerce yıllık kent belleğinin ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Hangi bahane ile olursa olsun, yürüyüş ve etkinliklerimizin engellenmesine sessiz kalmayacağız. Bütün yurttaşlarımızı yaşamı, doğayı, çocuklarımızı savunmaya davet ediyoruz. Katılın durduralım İstanbul’u birlikte kurtaralım.

 

#RantKanalınıDurdurmakİçinYürüyoruz

 

YA KANAL YA İSTANBUL KOORDİNASYONU

 

 

HABER:  DİLEK BOZKURT

FOTOĞRAF:   MELİKE FAKI

Kaynak: Editör:
Etiketler: YA, KANAL, YA, İSTANBUL,
Yorumlar
Haber Yazılımı