Haber Detayı
26 Kasım 2020 - Perşembe 19:17
 
Medyamız eril dilden uzak durmalı
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü panelinde konuşan, İstanbul Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Mert 'Medyamız eril dilden uzaklaşmalı' diye konuştu.
Yaşam Haberi
Medyamız eril dilden uzak durmalı

BAŞKA AJANS İLE TANIŞMANIN VAKTİ GELDİ


25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Beylikdüzü Belediyesi Aşık Veysel Sahnesi'nde gerçekleşen panelde İstanbul Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Mert; şiddet olaylarında kritik bir öneme sahip medyanın görevini yapıp yapmaması konusuna değindi.

 

Medya eril dilden kurtulmalı diyerek sözlerine başlayan Mehmet Mert konuşmasında özetle şunlara yer verdi:

 

Yapılan araştırmalar, şiddet ve saldırı görüntülerinin televizyonlarda, gazetelerde yayınlanmasının şiddeti artırdığını söylüyor. Bu görüntülerin şiddeti normalleştirdiği ve olağan bir durummuş gibi görülmesine sebep olduğu, şiddet işlenen sahnelerin görsel olarak yayınlanmasının özentiyi artırdığı söyleniyor. Bakın şimdi sizlere medyada sıklıkla yer alan bazı başlıklar okuyacağım:

 

Hakkını aradı öldürüldü.

 

Kocasına karşı geldi dayağı yedi.

 

Boşanmaya kalktı öldürüldü.

 

Dayakçı sevgilisinden yumruğu yedi, nakavt oldu.

 

Ortalık kan gölüne döndü.

 

30 parçaya ayırdı.

 

Bıçakla boğazını doğradı.

 

Tarzında ifadeler hem gazetecilik etiğine uymamakta hem de olayın aktarılması sırasında ikinci bir sözel şiddet eylemini beraberinde getirmektedir. Evet olayı ver, haberi sun, ancak; denge unsurunun da gözetilmesi gerekiyor. Böyle bir olay oldu ancak dileriz tedbir alınır, bir daha yaşanmaz, mağduriyet giderilir, şiddet yanlısı kişi gerekli cezaya çarptırılır... Gibi ifadeler de eklenmeli. Mağdurların hikâyelerinin aktarılması kadar failler üzerinden de gidilmesi gerekiyor.

 

Bu dil ve sunumların değişmesi gerekiyor. Buna hepimizin inanması, okurundan, izleyicisinden, medya yöneticisinden patronuna herkesin uyması gerekiyor. Sonuçta o medya çalışanlarının da kız kardeşleri var, anneleri, kız çocukları, kadın arkadaşları var. Aynı şey o kişilerin yakınlarına da olsa acaba aynı dili kullanırlar mı? Bu empatiyi sık sık yapmak ve eril dilden kurtulmak gerekiyor...

 

Haberde kullanılan görselden seçilen kelimeye, bir haberin detaylarının aktarılmasına kadar pek çok şeye dikkat edilmesi şart. Şiddete maruz kalmış bu şekilde hayatını kaybetmiş bir kadının görüntüsünü olduğu gibi paylaşırsanız, öncelikle kişilik haklarına zarar vermiş olursunuz. Kadının şiddet görmesi meşrudur gibi bir inancı dizilerde, filmlerde, kliplerde, hikâyelerde, romanlarda işlendikçe ortaya bir rol model oluşuyor. Kadına mağduriyet, erkeğe güçlü, kudretli rolü biçiliyor. Kızınca dövmek, öfkelenince öldürmek haberleri verildikçe bu durum sıradanlaştırılıyor. 

 

Bir çok araştırmada da görüldüğü gibi medyanın kullandığı eril dil genelde kadına karşı şiddet haberlerini taraflı yansıtır. Çoğu şiddet haberinde kadın edilgen ve mağdur, erkek ise saldırgan, şiddete meyilli olarak temsil edilmektedir. Şiddet yanlısı ve cinsel içerikli yayınlar yasaklanmalı... Kadına yönelik şiddet bir kadın sorunu değil, bir erkeğin davranış sorunudur. Derinlerde yatan erkek egemenliğinin kaybedilmesi korkusunun yaşandığı bir durumun ortaya çıkardığı sorundur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Medyamız, eril, dilden, uzak, durmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı