Haber Detayı
09 Nisan 2021 - Cuma 14:44
 
BEYLİKDÜZÜ YIKILIYOR
Beylikdüzü’nde uzun yıllardır faaliyet gösteren Balıkçı Kenan adlı restoranın müze bölümünün, “yeşil alan statüsündeki park terkli kamu alanını işgal etme” gerekçesiyle yıkımı gerçekleştirildi.
- Haberi
BEYLİKDÜZÜ YIKILIYOR

BAŞKA AJANS İLE TANIŞMANIN VAKTİ GELDİ

Beylikdüzü’nde uzun yıllardır faaliyet gösteren Balıkçı Kenan adlı restoranın müze bölümünün, “yeşil alan statüsündeki park terkli kamu alanını işgal etme” gerekçesiyle yıkımı gerçekleştirildi.

 

 “TAPULU ALANLARIMIZI YIKIYORLAR”

 

İşletme sahipleri yıkımın haksız olduğunu iddia ettiler. 200 kişilik bir grubun müzeyi yıkmaya geldiğini söyleyen Türkiye Deniz Canlıları Müzesi kurucusu Kenan Balcı,

 

 

“Ben belediyeyim diyerek usulsüz usullü hiçbir şeyi tanımam, her şeyi yaparım diyorlar. Devletimizin verdiği tapu tahsis belgesi ve kira kontratımız var. Tapu tahsis belgesi olan bir yeri yıkmaya gelmişler. Dünyada ilk ve Türkiye’de tek olan Türkiye Deniz Canlıları Müzesini yıkmaya gelmişler. Çocuklarımızın geleceğini yıkmaya gelmişler. 50 senedir ücretsiz olarak devam ediyor” dedi.

 

Öte yandan Beylikdüzü Belediyesi yazılı bir basın açıklaması yaptı ve yıkımın, hukuki hakların kullanarak çıkan yargı kararının uygulanmasından ibaret olduğunu savundu. Yapılan açıklamada;

 

“Beylikdüzü Yaşam Vadisi üzerinde hizmet veren “Balıkçı Kenan” isimli balık restoranı, Kenan Balcı mülkiyetinde bulunan 1637 ada 2 parsel ve Kenan Balcı mülkiyetinde bulunmayan yeşil alan statüsündeki park terkli kamu alanında faaliyet göstermektedir. Söz konusu kullanım alanlarının yaklaşık 40’ı parsel dışında bulunan park ve yol olan kamu alanlarına tekabül etmektedir.

 

İlgili kişiyle, işgal ettiği alanları boşaltması yönünde yapılan görüşmeler bir sonuca ulaşmamıştır. Sadece 365 bin hemşerimiz için değil İstanbulumuz için de kıymetli bir nefes alma noktası olan Yaşam Vadisi’nin hukuka aykırı şekilde kullanılmasına kamu yararı ilkesi gereği izin verilmesi mümkün olmadığı gibi konu hukuki haklarımızı kullanarak çıkan yargı kararının uygulanmasından ibarettir.

 

Bundan sonra da Beylikdüzülü hemşerilerimizin işgal altındaki ortak kullanım alanlarını yarına nefes olması için kamuoyu ve hukuk önünde takibini gerçekleştirmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

 

Küba Cafe’de Yerel seçim döneminde yıkılmıştı

 

BALIKÇI KENAN İLK DEĞİL

 

Yerel seçim döneminde Beylikdüzü Belediyesi’ne ait Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan KUBA CAFE’nin yıkımı gerçekleştirilmişti.

 

KUBA CAFE yetkilileri yıkımın haksız olduğunu iddia ederken, Beylikdüzü Belediyesi yıkım emrinin ve sebeplerinin ilgililere çok önceden gönderildiğini ve yıkımın yasal olduğunu söylemişti. Daha sonra bu alan kamuya açıldı.

 

ICETANBUL BUZ PİSTİ İŞLETMECİSİ PİSTİ YAKARAK VE ELİNDE SİLAHLA YIKIMA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Bir diğer yıkım ise Beylikdüzü sınırları içerisindeki  İstanbul’un en büyük Buz Pistinde gerçekleştirildi. Buz pistinin sahibinin babası olduğunu söyleyen şahıs, buz pistini ateşe vermiş ve silahlı bir eylem yapmıştı. Tehdit edildiğini ve buranın zorla ellerinden alınmak istendiğini söylemişti.

 

YENİ YIKIMLAR GELİYOR

 

Belediyenin basın açıklamasında yer alan  “Bundan sonra da Beylikdüzülü hemşerilerimizin işgal altındaki ortak kullanım alanlarını yarına nefes olması için kamuoyu ve hukuk önünde takibini gerçekleştirmeye devam edeceğiz” ifadeleri başka yıkımların da olacağının sinyalini veriyor.

 

 

SIRADA NERESİ VAR?

Önümüzdeki günlerde yeni yıkımların olacağı bilgisine ulaşan gazetemize gelen bilgilere göre; Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Yaşam Vadisi bitişiğindeki oto yıkamalar ve top sahaları yeni yıkımların adresleri olacak. “Kamu alanı işgali” gerekçesiyle yıkılması planlanan diğer yerler nereler ve ne zaman yıkılacak? Bu sorular henüz netlik kazanmış değil.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BEYLİKDÜZÜ, YIKILIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı