Yazı Detayı
29 Nisan 2021 - Perşembe 21:34
 
Sorumluluk Al(ma)mak
PSİKOLOJİK DANIŞMAN OKAN TİRİNG
 
 

 

Merhabalar, yazıma müsaadenizle bugün denk geldiğim bir durum ile başlamak istiyorum.

 

            Sıcak bir çarşamba günü tahminen 5-6 yaşlarındaki çocuğu ile beraber yürüyordu babası. Baba gayet sakin telefondan bir şeylere bakıyordu bir yandan, çocuk ise babasının elini tutmuş koşturuyordu. Koşarken çocuk birden kaldırımı göremedi ve yere düşecek gibi oldu, baba onu tuttu ve düşmesini engelledi. Babanın bundan sonraki hamlesi beni "sorumluluk" konulu hayatımda okuduğum bir çok yazıya götürdü. Peki bu baba sizce ne yapmıştı da şu an ben bu yazıyı yazıyordum? Size açıklayayım; baba kaldırıma döndü ve "sen nasıl benim oğlumu düşürürsün, al sana al sana" diyerek kaldırıma ayağıyla vuruyor gibi yaptı. Bunu birçoğumuz yapıyoruz değil mi? Peki sizce burada baba çocuk yetiştirmede önemli olan neyi unuttu?

 

            Evet, yazımızın başlığında olduğu gibi, sorumluluk verme kısmını atladı baba. Çocuğunun ayağının takılması sonucu düşme noktasına gelmesinin, hatta baba olmasaydı düşecek olmasının sorumluluğunu çocuğa vermedi. Çocuğa ne yaptığını ve sonucunda böyle bir durumla karşılaştığını göstermedi. Çocuğa "bunu sen yaptın" demedi. Peki sizce çocuk bu olaydan ne öğrendi?

 

            Elbette öğrenmediği şeyi hepiniz gördünüz, sorumluluk almayı öğrenmedi... Öğrendiği şey ise maalesef bir sorun yaşadığında karşıdakini suçlamak... Hatalarının sorumluluğunu almak yerine başkasını suçlamayı öğrendi...

 

            Peki sorumluluk sadece bu kadar mı? Pek tabii ki hayır. Çocuklarımıza seçim hakkı vermemiz de en önemli sorumluluklardandır; evde yemek masasını hazırlamamızda yardım etmesinden tutun, odasını toplamasına kadar hepsi sorumluluğu öğreten durumlardır. Daha bir çok durum çocuğa sorumluluğu öğretmek için kullanılabilir.Çocukta sorumluluk konusuna bir başka yazımda değinmiştim.

            Şimdi burada yetişkin insanların neden sorumluluk almadıkları ya da alamadıkları üzerine konuşmak istiyorum.

            Bunların temellerinin yukarıda anlattıklarımdan gördüğünüz gibi çocukluktan geldiğini görmektesiniz.

            Sorumluluğu ayrıca ele alacak olursak; sorumluluk sonucuna katlanmayı gerektirir. Hayatınızda şunu bolca duymuşsunuzdur  "çok kararsız kaldım, bana bir şey söyle de onu yapayım". Bu insanlar sizce neden bunu size soruyor? Çünkü sorumluluğu almak istemiyor olabilirler. Sonucu olumlu olursa kendi başarıları gibi görecek, olumsuz olursa da ona "bir şey söyleyip yol gösteren" kişiye dönüp "senin yüzünden" diyebilecekler. Yani aslında sorumluluk almayıp, sonuçlarına da katlanmayacaklar.

 

            Şimdi biraz düşünün kaç tane arkadaşlığınız "senin yüzünden" diye sizi suçladıkları için bitti veya zarar gördü? Az olmadığını fark edeceksiniz...

 

            Sorumluluk almayan bireyler kararsızlıklar içerisinde sürekli kalıp birilerinden sürekli şekilde yardım ister, eğer sonuç olumsuz olursa da birilerini suçlayabilirler. Sonuçlarına katlanmaya alışmamışlardır, birilerine bağırıp, kızmak sonuçlara katlanmaktan daha kolaydır.

 

            Bu bireyler hayatlarını yaşamanın da sorumluluğunu alamazlar. Hayatın keyfini de bu sebeple yeterince alamayacaklardır. Bunu daha iyi anlamanız için size öncelikle şunu sormak isterim; kararsızlık kişiye nasıl hissettirir? Bunu düşündükten sonra size şu soruyu sormam gerekiyor; peki bütün hayatınızın kararsızlıklar içerisinde olduğunu düşünün, bu nasıl hissettirir? Gerçekten çok ağır bir yük...

 

            Kararsızlık apayrı bir konu olmakla beraber; sorumluluk konusundan da, kararsızlık konusunda da az miktarda sizlere bu yazımda bahsettim.

 

            Siz de eğer sorumluluk alamıyorsanız, kararsızsanız, kararsızlıklarınızdan dolayı hayatın tadını çıkaramıyor ve sürekli şekilde karar verirken birilerinden yardım almak zorunda hissediyorsanız en kısa sürede psikolojik destek almayı unutmayınız.

 

            Sağlıcakla Kalın

           

                                                                                                          Okan TİRİNG

                                                                                                       Psikolojik Danışman

 
Etiketler: Sorumluluk, Al(ma)mak,
Yorumlar
Haber Yazılımı