Haber Detayı
07 Eylül 2020 - Pazartesi 02:14
 
BEYLİKDÜZÜ’NDE HENÜZ BİLİNMEYEN EDEBİYATA GÖNÜL VERMİŞ BİR ŞAİR
GÜNGÖREN' den BEYLİKDÜZÜ' ne UZANAN BİR YAŞAM
Yaşam Haberi
BEYLİKDÜZÜ’NDE HENÜZ BİLİNMEYEN EDEBİYATA  GÖNÜL VERMİŞ BİR ŞAİR

BAŞKA AJANS İLE TANIŞMANIN VAKTİ GELDİ

Taşkın Bey size teşekkürle başlamak istiyorum, Beylikdüzü Sakinleri okuyucuları adına söyleşi teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 

Taşkın Aşan kimdir, bize biraz kendinizden bahseder misiniz ?

 

Öncelikle teşekkür ediyorum. Taşkın Aşan 1958 10 Mayıs' ında Güngören' de dünyaya geldi. Çok küçük yaşlarda ilkokulumu, ortaokulumu yaşadığım, doğduğum Güngören' de okudum. Güngören İlkokulu ve Güngören Ortaokulu aynı binadaydı. Babam çok uzun yıllar önce Güngören'e göçmüş bir kahveci esnafıydı. Biz aynı aileden dört kardeş Güngören' de doğduk. Ben İzzet Ünver  Lisesi' nde bir dönem okuduğum için edebiyata çok küçük yaşlarda önem veren, sevgi veren bir şair olarak Güngören' de hayatımı sürdürürken kader bizim yolumuzu Beylikdüzü ‘ne getirdi. On dört yılımız yeni bitti, tam on dört yıldır Beylikdüzü'nde hayatımı sürdürüyorum. Ama bu Güngören ile olan bağlarımı tâbi ki koparmadı. Güngören ile olan duygusal maddi bağlantımı devam ettiriyorum.

 

Taşkın Bey kaç şiir kitabınız var ?

 

Ortaokul yıllarımdan beri şiir yazmaktayım. Şiire olan aşkım hiçbir zaman bir dumura uğramadı. Ve şu zamana kadar 13 tane şiir kitabım çıktı. Bu 13 tane şiir kitabına ilaveten de bir tane de şiir albümüm oldu. Bunlar maliyetli şeyler olduğu için şiir albümünü bir tane çıkarabildim. Bununla birlikte 30 yıl emek verdiğim Güngören tarihini yazma şerefine nail oldum. O da benim için çok ayrı, değerli, sıradışı bir kitap ansiklopedik değeri var. 400 yıllık Güngören tarihini yazmak benim için büyük bir onur oldu. Şimdilik böyle ama yazmaya devam ediyorum tâbi...

 

 

 

Beylikdüzü halkının şiire olan ilgisinden, alakasından memnun musunuz ?

 

 

Bunu benim birinci dereceden gözlemleme şansım olmuyor. Ama Tüyap buraya çok yakın olduğu için Tüyap' ta ben zaman zaman yaşadığım semtten yoğun ilgiler olduğunu görüyorum. Tâbi Tüyap'ın buraya yakın olmasının avantajı bu. Burada Belediye' mizin düzenlediği, özellikle Sahaf' lara yönelik etkinlikler halkın şiire ve kitaba bakışını olumlu yönde etkilediğini düşünüyorum. Ama bu tarz etkinliklerin biraz daha sık yapılması daha da hoş olur. Örneğin Beylikdüzü'nde yaşayan edebiyatçılarla ki onlardan biri de benim şiire gönül vermiş bir insan olarak bu etkinliklerin biraz daha fazla olmasını arzu ederim. Beylikdüzü ‘nün metrobüs ile ulaşım konusu çok rahat olduğu için buradaki halk İstanbul'un içindeki etkinliklere çok rahat gidiyordur sanırım. Beylikdüzü halkı için şiirle ilgisi nedir, bunun somut olarak görüntüsünü pek kestiremiyorum.

 

 

 

Üreten bir şair olarak tanınmayan şairler için ne söylemek istersiniz ?

 

 

Bir önceki soruyla da bağlantılı aslında. Beylikdüzü'nde nasıl bir izlek olacak ki Belediye'mizin ? Etkinlik olması gerekiyor, Beylikdüzü'nde kimler var edebiyatçı olarak, şair, romancı ya da öykücü, fotoğraf sanatçısı gibi....

 

 

Mesela benim bir dalım da fotoğraf üzerine, binlerce sanat fotoğrafım var örneğin. Tâbi bunların bilinmesi için kendi kabuğumuzda da beklememek gerekiyor. Bizim de bir adım gitmemiz gerekiyor. İş birliği yaparak Belediye'miz ile amatör şairler, amatör ses sanatçılarının vb.  içerdiği programlar olursa, kendi kabuğunda görünen etkinlik de edebiyatçılara bir ışık olur. Bu şekilde Belediye' mizin de arşivi genişlemiş olur diye düşünüyorum.

 

 

 

Peki son olarak Beylikdüzü Sevgi Barış Festivali'ne ilişkin neler söylemek istersiniz ?

 

 

Beylikdüzü benim gururla bahsedebileceğim bir yer. Hem fiziki olarak hem de insanların bu yaşam içerisindeki trafikleri son derece modern, beni çok etkiliyor bu... Özellikle şimdi şu anda içinde bulunduğumuz Yaşam Vadisi, Yaşam Vadisi' bin içinde de bu yapılan etkinlik olağanüstü. Ben geçen yıl da bu etkinliğe bir arkadaşımın kısmen daveti ile icabet ettiğimde bu halkın sanata olumlu yönde katkı da bulunduğunu ve bunun yanında da şimdiki Belediye' mizin de önceki yöneticilerin de olumlu yönde destek olduklarını görüyor, gözlemliyorum. Ve gururla bundan bahsedebilirim...

 

 

Dilek Bozkurt :

Taşkın Bey samimi cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.

 

Taşkın Aşan :

Ben teşekkür ederim bana bu fırsatı verdiğiniz için. Daha başka etkinliklerde de fiili olarak aranızda olmaktan şeref duyacağım.

 

Söyleşi:  Dilek Bozkurt

Kaynak: Editör:
Etiketler: BEYLİKDÜZÜ’NDE, HENÜZ, BİLİNMEYEN, EDEBİYATA, , GÖNÜL, VERMİŞ, BİR, ŞAİR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı